Terapia poznawcza
Terapia poznawcza polega na racjonalizacji własnego toku myślenia. Najczęściej popełniane błędy to:
- Czarnowidzenie - przewidywanie przyszłości w czarnych barwach. np. nigdy nie znajdę pracy. Skąd wiesz? Nie możesz przewidzieć przyszłości. Jeśli działasz w określonym kierunku na różne sposoby, Twoje działania prawdopodobnie przyniosą pozytywny efekt. Cierpliwości.
- Myślenie w kategoriach „wszystko albo nic" - osiągnę pełny sukces, półśrodki mnie nie interesują, będę najlepszy albo wcale nie warto. Najlepszy jest tylko jeden, a jak mają żyć inni? Zastanów się czego naprawdę potrzebujesz i czy musisz naprawdę robić wszystko idealnie. Weź pod uwagę że nikt nie jest idealny i nie bądź dla siebie zbyt surowy.
- Zwątpienie w zmiany - pojedyncze wydarzenia ani nawet powtarzające się nie świadczą o tym, że zawsze wszystko będzie tak samo. Zmiany zawsze są możliwe.
- NIKT nie jest idealny - zaakceptuj siebie, pracuj nad swoimi wadami ale pamiętaj że nie wszystko można zmienić
- Wyciąganie najgorszych z możliwych pochopnych wniosków
- Ograniczone pole widzenia, trudności w dostrzeganiu swoich możliwości, możliwości wyjścia z sytuacji
- Odnoszenie wszystkiego do siebie - skłonność do zakładania, że jeśli coś jest źle, to z naszej winy
- Myślenie o tym, co powinno być. Myśl o tym co możesz zrobić z tym co jest a nie jak powinno być, bo na tym świecie prawie nic nie jest tak jak powinno być.
INNE CZYNNIKI WSPOMAGAJĄCE POKONANIE DEPRESJI
-ruch - zacznij od chociaż 15-minutowych spacerów. Człowiek powinien spędzać na powietrzu minimum godzinę dziennie.
-stałe godziny snu - nie siedź do późnej nocy, wyznacz 8 godzin podczas których postarasz się zasnąć, niektórym pomaga oczyszczanie umysłu przed snem stosowane w technikach medytacyjnych. Ciężko nie myśleć zupełnie o niczym w związku z tym stosuje się często skupienie uwagi na oddechu lub na biciu serca. Można też liczyć baranki skaczące przez płot jeśli ktoś lubi, chodzi o to aby nie myśleć o stresujących sprawach ani też o ekscytujących które również pobudzają.
-zróżnicowana, pełnowartościowa dieta - niedożywienie lub brak niektórych witamin mogą pogłębiać depresję. Poszukaj w internecie przykładowych tygodniowych jadłospisów i w razie potrzeby popraw swoje nawyki żywieniowe.
-spotkania ze znajomymi - to naturalne że człowiek w swoim cierpieniu pragnie spokoju a więc i osamotnienia jednak badania wskazują że dłuższa izolacja pogłębia depresję. Zadzwoń do znajomego lub kogoś z rodziny i umów się na herbatę/kawę/pizzę/spacer/kino/koncert cokolwiek (najlepiej coś co lubisz albo lubiłeś).